Uzmanlar saçlarımızın sağlıklı, etkileyici olmaları için mutlaka kullanmamız gereken besinlerin olduğunu bu besinlerin eksikliğinde saçlarımız sağlıksız olmalarına neden olabilmektedirler. Çünkü beslenme tarzımız bile saç sağlığında önemli bir faktör olarak dikkat çekmektedir. Yaşlı olalım genç fark etmez etkileyici ve bizi üzmeyen saçımızın olmasını fazlası ile arzu etmekteyiz. Saçın sağlıklı bir şekilde uzayarak gelişmesi için tavsiye edilen besinler aşağıdaki gibidir.

Saçımıza dost olan besinler?

Biotin: Biotin saçlar için gerekli olan B 7 ve B vitaminidir ve eksikliğinde de saç dökülmelerine neden olduğu araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Tam tahıllar, badem, et, balık, deniz mahsulleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler B vitamini kaynaklarıdır.

Demir: Hücrelerimize oksijen taşımakla görevli olan alyuvarda bulunan hemoglobin molekülü tam merkezinde Demir bulunmaktadır. Hem kansızlık hem de saç dökülmelerin de etkili rolü vardır. Deniztarağı, istiridye, yumurta, kırmızı et ve mercimek demirden zengin gıdalardır.

saglikli-sac-icin-alinmasi-gereken-besinler

Çinko: Bu madde vücudumuzda bulunan yüzlerce enzimde bulunur ve yaşamsak açıdan oldukça önemlidir. Saçın onarımında önemli bir yere sahiptir. İstiridye, karides, kırmızı et, ıspanak, buğday rüşeymi, kabak çekirdeği ve mercimek çinko eksikliği için ideal besinlerdir.

Pantotenik Asit: B vitamini ailesinin bir parçası olan Pantenol maddesinin özellikleri arasında büyümeyi sürdürücü, sinir sistemine destek ve saç yapımına yardımcı olmaktadır. B5 vitamini  olarak da adlandırılır. Saç sağlığının korunmasında önemli etkisi vardır.

E Vitamini: Oksidatif stresi önlemeye yarayan bir antioksidan olan bu vitamin saç dökülmeleri yaşayan kişiler üzerinde saç büyümesine yardımcı bir özelliği var. Ay çekirdeği, badem, ıspanak ve avokado iyi birer E vitamini deposudur.

D Vitamini: D vitaminin düşük düzeylerde olduğu insanlarda saç dökülmesi yaşanmaktadır. Bu vitamin saç kökü oluşmasını sağlamakta. Saç dökülmesi yaşayan insanın D vitamini seviyesini ölçtürmesi ve destek alması gerekiyor.

B12 Vitamini: Bu vitamin hücre büyüme etkisi yaratmaktadır. Bunun içinde saç sağlığında önemli rolü vardır. Hayvansal ürünler, et, balık, tavuk, yumurta ve süt ürünleri bu vitamin açısından zengin kaynaklardandır.

Protein: Saç aslında bu maddeden ibaret sayılmakta ve bundan dolayı da sağlıklı saçlara kavuşmak için protein miktarınının istenilen düzeyde alınması gerekiyor. Eksiklği saçı etkilemekte ve dökülmesine kadar etki gösterebilmekte. Kemik suyu, yumurta, somon, tavuk eti protein içeren besinlerin başında gelmektedir.

C Vitamini: Bu vitamin güçlü bir antioksidandır ve strese karşı koruyucu özelliği vardır. Kolajen proteini üretmek için bu vitamine ihtiyaç duymakta. Çilek, yeşilbiber, turunçgiller bu vitamin açısından zengindir.

A Vitamini: Bu vitamin tüm hücrelerin çoğalması için gereklidir. Sebum denilen yağlı bir madde üretir ve bu maddede saçlı deriyi nemlendirerek sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Eksikliği ise saç dökülmelerine neden olur. Süt, yoğurt gibi hayvansal gıdalar da bolluca bulunmakta.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar